ایلقار مؤذن‌زاده - مشاور بالینی:

راهکارهایی عملی برای افزایش تراز دانش‌آموزان کنکوری

بسیاری از دانش آموزان از این گله مند هستند که ترازشان در آزمون های آزمایشی افزایش پیدا نمی کند. ده آزمون شرکت کرده اند ولی درجا می زنند. ترازشان ما بین ۴۰۰۰ تا ۴۲۰۰ یا بین ۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰ در نوسان است. دیگر کلافه شده اند، انگیزه و حوصله درس خواندن را هم ندارند. واقعا چه می شود کرد؟!


چطور ترازم را افزایش بدهم؟

اکنون وقت تلاش است، کسی که در آفتاب زحمت کشیده، حق دارد در سایه استراحت کند

اولین کاری که هر دانش آموز باید انجام دهد مطالعه ی کامل کتاب درسی و فهم دقیق تمام مطالب آن است. به عبارتی باید تمام مثالها و تمرینهای کتاب توسط خود دانش آموز حل شود. بعد از مطالعه می توانید از خودتان سؤال بپرسید تا مطالب بهتر در ذهنتان تثبیت شود. در منزل حتماً تست و تمرین حل کنید و هنگام حل سؤالها وقت بگیرید تا به هر سؤال در زمان مشخص پاسخ دهید. دفترچه ی آزمون قبل و دفترچه ی آزمون غیر حضوری را کامل حل کنید. تمام راه هایی که گفته شد را رعایت کنید، قطعا ترازتان پیشرفت خواهد کرد.

در جلسه ی آزمون، تکنیک های تست زنی را رعایت کنید. سؤالهایی را که بلد نیستید سفید بگذارید تا تعداد غلطهایتان کاهش یابد و بر اثر نمره منفی سؤالهایی را هم که درست پاسخ داده اید از دست ندهید.

نکته ای که همیشه باید مد نظر داشته باشید این است که اگر شما در هر آزمون ترازتان را حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ نمره افزایش دهید یعنی عملکرد خیلی خوبی داشته اید و نباید یکباره انتظار افزایش تراز زیادی داشته باشید.

جمع بندی داشته باشید.

در پایان یک دوره زمانی (مثلا سه روز یا آخر هفته)، مباحث خوانده شده در طول هفته را مرور کنید و یک روز قبل از آزمون آزمایشی جمع بندی کلی را انجام دهید. آزمون غیر حضوری را حل کنید. بعد از آن به تحلیل آزمون غیر حضوری بپردازید.

به نقاط مثبت توجه کنید.

عظمت واقعی در آن نیست که هرگز سقوط نکنیم، بلکه در آنست که هر بار که سقوط کردیم، دوباره مصممتر برخیزیم

به نمرات و ترازی که در كارنامه کسب کرده اید، توجه كنيد، وقتي داريد قسمت افزايش درست ها را ميبينيد در واقع داريد به نقاط قوت خود توجه ميكنيد، برويد و ببينيد در كارنامه چه سوالاتي را درست زده ايد و روي آن تمركز كنيد و درس بگيريد از اين كه چطور توانسته ايد به اين سوالات پاسخ صحيح بدهيد.

يعني اين كه دانش آموز مي داند كه «من قرار است از ده تا به چند تا جواب دهم» و در مطالعه هم اين به شما كمك مي كند كه در مطالعه قرار است براي اين درس چقدر وقت بگذاريد و چگونه آن را مطالعه كنيد.

مهارتهای تست زنی را تمرین کنید.

افزايش مهارت با حل تست بيشتر، وقتي من تست بيشتري حل ميكنم در واقع به خودم كمك ميكنم كه مهارتم را بالا ببرم كه بتوانم تعداد درست بيشتري بزنم.

هیچ درسی را کنار نگذارید حتی اگر در درسی ضعیف هستید سعی کنید یک طبقه آن را بالاتر بیاورید و درس هر روز را همان روز بخوانید. بيشترِ دانش آموزانِ با تراز بالا يا دانش آموزاني که پيشرفت خوبي داشتند، اين مطلب را کاملاً قبول دارند و انجام مي دهند. سعی کنید که تعادل در مطالعه را هم رعایت کنید.

بطور طور کلی مهارتهایی که هر دانش آموز برای موفقیت در کنکور باید در خود اتقا دهد:

مهارتهای فراشناختی، مهارت یادگیری، مهارت خود تنظیمی، مهارتهای شناختی، مهارتها و تکنیکهای صحیح مطالعه، مهارت برنامه ریزی و تنظیم و مدیریت وقت، مهارت جلوگیری از فراموشی، مهارت کنترل تنبلی و چگونگی رفع خستگی و کسالت، مهارت کنترل افکار و باورهای منفی، مهارت کنترل اضطراب قبل از امتحان، مهارت تقویت انگیزه پایدار و پیشرفت تدریجی.

مهارت های فراشناختی:

باد با چراغهای خاموش کاری ندارد، اگر در سختی هستی بدان که روشن هستی

فراشناخت به اطلاعاتی گفته می شود که فرد از نظام شناختی خود دارد. اینکه فرد از نقاط ضعف و قوت خود، حافظه، فرآیندهای شناختی و انگیزشی خود شناخت داشته باشد. فرد در خصوص اطلاعات فرد در مورد ویژگیهای تکلیف: آسانی یا مشکل بودن تکلیف، زمان مورد نیاز برای مطالعه تکلیف.

دانش آموز باید در مورد راهبردهای یادگیری اطلاعات کسب کند، اطلاعات در خصوص چگونگی مطالعه و مهارتهای صحیح درس خواندن.

به عبارتی:

- دانش آموز بایستی راهبردهای برنامه ریزی صحیحی داشته باشد. یعنی تعیین هدف مطالعه، پیش بینی زمان لازم برای مطالعه و یادگیری، تعیین سرعت یادگیری، تحلیل چگونگی برخورد با موضوع و ماهیت یادگیری.

- دانش آموز باید راهبردهای کنترل و نظارت خوبی داشته باشد. خود ارزشیابی داشته باشد، بر کیفیت توجه و تمرکز خود نظارت داشته باشد. در مورد طرح سوال در ضمن یادگیری کنترل زمان یادگیری کار کند. راهبردهای نظم دهی را در خود شکل دهد.

- تعدیل سرعت یادگیری را کار کند و در صدد اصلاح یا تغییر راهبردهای یادگیری برآید.

مهارت یادگیری خود تنظیمی:

خود تنظيمی این است كه چگونه دانش آموزان شخصا فرآيند يادگيري خود را فعال می کنند، تغيير مي دهند و تنظيم مي نمايند. بعبارت دیگر، يادگيري خود ـ تنظيم نوعي از يادگيري تعريف شده است كه در آن دانش آموزان به جاي آنكه براي كسب دانش و مهارت بر معلمان، والدين و يا ديگر عوامل آموزشي تكيه كنند، شخصا كوششهاي خود را شروع و هدايت ميكنند.

برخی از مهارتهای مورد نیاز دیگر بصورت تیتر وار ارائه می شود.

راهبردهای تکرار و مرور:

- چند بار رونویسی (مکرر نویسی)

- تکرار اصطلاحات مهم و کلیدی با صدای بلند

- بازگویی مطالب برای چندین بار پشت سرهم

- خط کشیدن زیر مطالب مهم

- علامتگذاری و حاشیهنویسی

- چند بار از روخوانی (مرور خوانی)

راهبردهای بسط وگسترش معنایی:

- یادداشت برداری

- خلاصه کردن به زبان خود

- کاربست مطالب آموخته شده

- آموزش دادن مطالب آموخته شده به دیگران

- استفاده از اطلاعات آموخته شده برای حل کردن مسایل

مهارت برنامه ریزی وتنظیم وقت:

- تنظیم جدول برنامه های هفتگی

- اولویتبندی کارها و برنامه های خود

- شناخت فعالیتهای هدر دهنده وقت و نظارت بر آنها

- تقسیم وقت و تقسیم کارها و تعیین زمان مشخص برای هر کاری به صورت مکتوب

امیدوارم که دانش آموزان عزیز با به کارگیری راهبردهای ارائه شده بتوانند پله های رشد و ترقی را یکی-یکی طی کرده و قله های موفقیت را فتح کنند. دانش آموز عزیز، عظمت واقعی در آن نیست که هرگز سقوط نکنیم، بلکه در آنست که هر بار که سقوط کردیم، دوباره مصممتر برخیزیم. اکنون وقت تلاش است، کسی که در آفتاب زحمت کشیده، حق دارد در سایه استراحت کند. باد با چراغهای خاموش کاری ندارد، اگر در سختی هستی بدان که روشن هستی. پس شروع کن و هیچ زمان تسلیم نشو!

با آرزوی موفقیت

- ایلقار موذن زاده (مشاور بالینی-تحصیلی)

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها