گل به خودی در زمین حیران

سرانجام دوئل اردبیل – آستارا چه خواهد بود؟

🔻 «بازپس‌گیری» تعبیری است که داداشی، نماینده آستارا در مجلس، به دفعات در مورد گردنه زیبای حیران به کار برده است. بحث تعلق حیران زیبا به اردبیل یا آستارا، آتش زیر خاکستری است که هر از چند گاهی سر بر آورده و به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل می‌شود و این بار قرعه به نام نماینده آستارا افتاد. به دنبال اظهارات وی کمپین‌های مختلفی در دو جبهه تشکیل شد که با صراحت بر این نکته تاکید دارند که: حیران جزء لاینفک اردبیل/ آستارا است!

🔻 عمق روابط مردم شهرستان آستارا با مردم استان اردبیل در جنبه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و … بر کسی پوشیده نیست. اشتراکات زبانی و حتی پیوندهای مستحکم و تاریخی خانوادگی بین تعداد قابل توجهی از مردم این دو خطه بر همگان آشکار بوده و اقتصاد آستارا و اردبیل به نوعی به هم گره خورده است. با توجه به آنچه گفته شد بازی اردبیل – آستارا در زمین حیران یک بازی دو سر باخت برای هر دو طرف است چرا که با ایجاد کینه و کدورت بین طرفین، عملا به هیچ نتیجه منطقی، ملموس و قابل اتکایی نیز منجر نمی‌شود.

🔻 ریشه اختلافات موجود را نه در زمان فعلی و در زمین حیران که باید در تاریخ معاصر منطقه و در بعد ملی جستجو کرد. فراموش نکنیم که شهرستان آستارا از پدید آمدن نخستین تقسیمات کشوری، جزئی از آذربایجان بوده تا اینکه در سال ۱۳۳۷ صرفاً با در نظر گرفتن مصالح مردم آستارا (نظیر مسافت طولانی آستارا تا تبریز، نبود زیرساخت‌های لازم در منطقه و کیفیت نامناسب جاده حیران و …) از استان آذربایجان‌شرقی (وقت) جدا و به گیلان ملحق شد.

🔻 منطقی که سبب جدایی آستارا از آذربایجان شد امروز عملا رنگ باخته است. از یک سو جاده ارتباطی آستارا به اردبیل و گردنه حیران ضمن استانداردسازی، به یکی از زیباترین، پرترددترین و گردشگرپذیرترین نقاط کشور و حتی منطقه تبدیل شده است. از سوی دیگر تشکیل استان اردبیل، منطق فاصله طولانی آستارا - تبریز را از دور خارج کرده است.

🔻 ماده ده قانون تقسیمات کشوری نیز صراحتا اعلام می‌دارد: دولت موظف است با حفظ جهات سیاسی اجتماعی هر روستا را به نزدیکترین مرکز دهستان و هر دهستان را به نزدیکترین مرکز بخش و ‌هر بخش را به نزدیکترین مرکز شهرستان و هر شهرستان را به نزدیکترین مرکز استان منضم نماید.

🔻 با توجه به اینکه فاصله آستارا تا اردبیل 70 کیلومتر و تا مرکز استان گیلان یعنی رشت، بیش از 170 کیلومتر است، عملا بحث الحاق کل شهرستان آستارا به استان اردبیل دارای توجیه منطقی و پشتوانه قانونی است. اگر مواردی همچون اشتراکات فرهنگی-زبانی دوطرف، نقش تاریخی دو شهر در منطقه، مراجعه مستمر مردم آستارا به اردبیل و نه رشت، جهت بهره‌مندی از امکانات درمانی، آموزشی و … را به بحث حاضر بیفزاییم، در می‌یابیم که دوئل آستارا-اردبیل آن هم در زمین حیران، بازی دو سر باختی است که جز برای اقلیتی که درپی منافع محدود و آنی خود هستند، هیچ نتیجه ملموسی ندارد.

✔️ به جای بحث حاضر باید روی الحاق کل شهرستان آستارا به استان اردبیل فوکوس شود. مقوله‌ای منطقی و قانونی که ضامن توسعه هر چه بیشتر طرفین است و نخبگان و سیاسیون دو طرف از آن غافلند.


✍️ سیدمصطفی‌جمشیدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها