کشاورزی صنعتی در پساتحریم؛ اولویت برنامه دولت در استان اردبیل

به گزارش ایرنا، مجید خدابخش در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه اردبیل گفت: نیروی انسانی، آب و خاک مزیت های این استان است اما فعالیت کشاورزی یک سوم نیروی کار استان به تنهایی نمی تواند به افزایش کیفیت معیشت مردم کمک کند و باید صنعت در خدمت کشاورزی به کار گرفته شود.
وی افزود: مجموع فروش محصولات کشاورزی استان ۴۰ هزار میلیارد ریال است که با درآمد یک کارخانه موفق برابری می کند، از این رو باید با راه اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی به دنبال تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر با هدف صادرات باشیم.
استاندار اردبیل بیان کرد: رونق بخش صنعت در کنار ایجاد اشتغال و تولید به حفظ عزت جوانان منطقه کمک کرده و عمران و آبادی را به همراه خواهد آورد و باید از فرصتی که با تلاش های تیم مذاکره کننده و هدایت داهیانه مقام معظم رهبری به دست آمده، بیشترین بهره را ببریم.
او اضافه کرد: استان اردبیل در مقایسه با دیگر استان ها عقب مانده و مسوولان دولت تدبیر و امید در این استان با همکاری مردم تلاش خواهند کرد تا دست کم بخشی از سهم این منطقه از سرمایه گذاری های بخش های دولتی و غیردولتی را در این فرصت کم جذب کرده و بخشی از مافات را جبران کند.
خدابخش عنوان کرد: یکی از ابزارهای تحقق این هدف ها راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی و آزاد تجاری استان است چرا که امروز بهترین فرصت برای حضور اقتصادی در بازار کشورهای بزرگی مانند روسیه که رابطه سیاسی مناسبی با ایران دارد، فراهم است.
وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی نمین در دولت گذشته مصوب شده بود اما دولت حق سرمایه گذاری نداشت که سال گذشته با جذب سرمایه گذار، ۲ هزار هکتار زمین به این پروژه اختصاص یافته و کار آغاز شده است.
استاندار اردبیل گفت: لایحه منطقه آزاد تجاری استان که از برکات سفر سال گذشته رییس جمهوری به این استان بود می تواند موتور محرک توسعه منطقه باشد و امید می رود به همراه منطقه های آزاد ۶ استان دیگر در مجلس آینده در دستور کار قرار بگیرد و به تصویب برسد.
او در تشریح خدمات دولت تدبیر و امید طی ۲ سال گذشته بیان کرد: با سه برابر شدن نرخ ارز بسیاری واحدهای تولیدی تعطیل شدند و برخی با کمترین ظرفیت خود ادامه فعالیت دادند، تحریم ها نیز واردات و صادرات را تحت تاثیر قرار داد و موجب رکود تورمی در کشور شد.
خدابخش افزود: با وجود این شرایط با اجازه مقام معظم رهبری، دکتر روحانی از محل صندوق توسعه ملی یک میلیارد دلار برای مهار آب های مرزی استان طی چهار سال اختصاص داد که بر اساس آن چهار پروژه بزرگ تعریف شد.
وی عنوان کرد: تبدیل بیش از ۸۰ هزار هکتار از زمین های دیم به آبی از جمله اجرای پایاب سد خداآفرین، راه اندازی دوباره پروژه سد عمارت که امسال ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار گرفت در کنار پروژه سد احمد بیگلو از جمله این پروژه هاست.
استاندار اردبیل همچنین از فعالیت های آب منطقه ای و جهاد کشاورزی در شهرستان های پارس آباد، بیله سوار، مشگین شهر و گرمی با اعتبار چهار هزار میلیارد در سال جاری خبر داد.
او در ادامه تشریح کرد: سه پهنه مهم معدنی استان که دارای روی، مس، سرب و دیگر فلزهای گران بها هستند، نیاز به مطالعه و سرمایه گذاری داشت که در جریان سفر رییس جمهوری پهنه های قزل اوزن، باغرو و سبلان سه شرکت بزرگ به این امر ورود کردند.
خدابخش افزود: پهنه ها هم اکنون در دست مطالعه بوده و به نقاط امید بخش رسیده است که امید می رود از سال آینده فعالیت های استخراج و صنایع تبدیلی مربوط به آن آغاز شود.
وی در ادامه گفت: همه خدمات صورت گرفته توسط دولت ها دستاوردهایی است به برکت انقلاب و خون ملتی به دست آمده که 15 سال با رژیم استبداد به مبارزه برخواستند و از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.
استاندار اردبیل اضافه کرد: بزرگترین دستاورد انقلاب آزادی از حکومت شاهی ظالم و وابسته و قرار گرفتن در چارچوب نظامی است که در راس آن ولی فقیه قرار گرفت و در نتیجه آن ملت به آزادی، امنیت و عزت دست یافت.
او عنوان کرد: دستاورد دیگر انقلاب وحدت بود و بار دیگر باید با رمز همدلی و تبعیت از ولایت در راهپیمایی 22 بهمن، انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شرکت کرده و پایبندی خود را به ولایت، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی نشان دهیم.

منبع: ایرنا

خبر بعدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها