خبر غم انگیزی بود و دوستداران هنر در بهت فرو رفتند.با خود گفتم می دانی چرا؟

به استاد شجریان تاج سر فرهنگ و هنر ایران زمین

اين متن توسط دكتر شهرام حبيب زاده متخصص بيماريهاي عفوني و معاون آموزش و تحقيقات دانشگاه علوم پزشكي اردبيل براي استاد شجريان مرقوم و از طريق همايون شجريان به استاد تقديم گرديد.

خبر غم انگیزی بود و دوستداران هنر در بهت فرو رفتند.با خود گفتم می دانی چرا؟

١-اگر کلیه اثار مرتبط با اشعار ارکان اربعه ادب پارسی در کتابهای درسی را جمع کنیم چند غزل از سعدی وحافظ یا از مولانا عطار بابا طاهر را شامل میشود ؟

خدمتی که شجریان عزیز در تعمیق و تبلیغ و شناسایی یا بازخوانی ادبیات اصیل فارسی در باب معرفت از عشق عرفان کرده به تنهایی از انچه که مجموع وزارت فرهنگ وهنر یا تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش کرده بیشتر است. دوستداران ادبیات فارسی با مراجعه به حافظه خود بسادگی به این نقش شگرف صحه خواهند گذاشت. بدون تردید آواز بی بدیل استاد بیش از هر چیز دیگر در خدمت ادبیات وزین پارسی بوده و به همین دلیل نقشی اساسی او در بسط عشق وعرفان قابل ستایش است.

٢-از منظر هنری نام شجریان در اوج هنر اوازی ایران -بدون رقیب- ثبت شده واین توانایی قابل ستایش است.

٣-از منظر اجتماعی سبک و خصوصا محتوا ی موسیقی او همراهی با تحولات جامعه است ۰تکیه گاه او توده مردم و اشعار برنامه هایش آیینه ای از خواسته های انهاست .این پاسخ به خواست مردم او را در جایگاه رفیع هنرمندان برگزیده ملت نشانده است. از چند خوردی تلخ وشیرین از طعام و ربنا در ماه مبارک رمضان تا گلهای تازه ورنگارنگ ، از برادر بیقرار تا بر بامت سپیده دمید.

از مرغ سحر تا تفنگت را زمین بگذار, کلامش ورد خاص و عام شده و از او درد مشترکی برای فریاد ساخته است تا شجاعانه هنرش را خرج مردم میهن خویش کند.

۴-از منظر تعلیم و تربیت شجریان استادی بی بدیل است. شاگردانی که جا در پای او نهاده اند کم نیستند اما او به حقیقت در پسرش جاودانه شده است زیرا که فروغ شگرف پسر در ابتدای کار هنریش آینده اش را تضنین نموده است. سبک اوازی شجریان نیز کاملا نهادینه شده وگاه البته آنچنان تداعی کننده خود اوست که منتقدان را به واکنش وا داشته است.در آواز بزرگانی چون سالار عقیلی ، علیرضا قربانی و امید مظهری تصویر استاد شجریان تداعی می شود و از این منظر او به وظیفه تسلسل هنر خویش در عالیترین درجه ممکن عمل کرده است.

۵-در کنار چهار خاصه فوق استاد شجریان بسیار محبوب و دوست داشتنی است وشاید این محبوبیت مسوولیت رهبری اجتماعی هنر آواز را بدوش ایشان نهاده است.

بس نکته غیر حسن بباید که تا کسی

مقبول طبع مردم صاحب نظر شود

این محبوبیت از تلاقی تخصص والای هنری در حد استادی کامل با تعهد اخلاقی مورد نظر مردم بوجود آمده است .ایفای نقش رهبری در تحکیم تعمیق وشناسایی ادبیات اصیل پارسی , ترفیع جایگاه اجتماعی هنر و تاسیس مکتب آموزشی تشعشع این محبوبیت وعزت است .بدون کرامت والای برخورداری از تخصص وتعهد رسیدن به جایگاه رهبری در هیچ عرصه ای ممکن نیست.

استاد شجریان زنده است و زنده خواهد ماند او برای همیشه ماندگار است. نه فقط از این نظر که مرد نکو نام هرگز نمی میرد که صدای روح بخش او در اعماق خاطراتمان جاودانه شده و همچون سرچشمه ای به هنگام زمزمه های تنهایی از درون می جوشد و با ما همنوا می شود .

روزی نیست که ترنم یکی از آوازها یا تصنیف هایش بر لبانمان جاری نشود . هنگام سفر در اتومبيل یا هواپیما , در شبهای خلوت تنهایی , در زمان نقاشی و خطاطی و در فلاش بک به خاطرات زندگی ,او تنها دوست صمیمی ماست که حضوری واقعی وهمیشگی دارد.

برای من وبرخی دوستانم آغاز شناخت و دلبستگي مان به او نقطه عطفی در زندگی مان بوده وبدون او سرنوشت زندگانی ما بی تردید عوض می شده است.

حضور او در انتخاب دوستانمان, شیوه زندگیمان, پوشیدن لباسمان, آرایش موهای سرمان, خواندن کتابهای دلخواهمان, انتخاب فیلمهای سینمایی مان, منش و شخصیت مان , دین و ایمانمان و بالاخره دنیا وآخرتمان تاثیر گذار بوده است.

او بدون تردید تاثیر گذارترین دوست زندگی من بوده است .

اشک امروز من از ناتوانی برای حضور در کنارش برای ادای دین در رسیدن به تفاهم با آن میهمان ناخوانده است…..

“خدایش سلامت نگاه دارد"

شهرام حبیب زاده

خبر بعدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها