نماز اول وقت در همه احوال مورد توجه قرار گرفته و در مسافرت‌ها به ویژه مسافرت‌های خانوادگی نماز اول وقت به عنوان یک امر واجب الهی و آموزش برای کودکان و نوجوانان مورد توجه قرار گیرد.

استاندار اردبیل :در برخی از فضاهای نمازخانه‌ای شاهد انتخاب بدترین فضا برای برپایی این فریضه الهی هستیم

مجید خدابخش صبح امروز در اجلاس استانی نماز در سالن ولایت اردبیل اظهار کرد: در کنار اقامه نماز با اخلاص، پاکی و طهارت تلاش تمام مدیران دستگاههای اجرایی و نهادهای مرتبط باید بر این باشد تا نماز اول وقت در همه احوال مورد توجه قرار گرفته و در مسافرتها به ویژه مسافرتهای خانوادگی نماز اول وقت به عنوان یک امر واجب الهی و آموزش برای کودکان و نوجوانان مورد توجه قرار گیرد.

وی ضرورت اقامه نماز جماعت و جمعه را با شکوه هر چه تمامتر امت اسلامی به عنوان یک عنصر سازنده در جامعه یادآور شد و گفت: انتظار این است که در مدارس و ادارات و همچنین نمازخانههای بین راهی به مسائل بهداشتی و تنظیف فضای اقامه نماز توجه شود و بهترین مکان با زیباترین و بهترین شرایط برای اقامه نماز در ادارات و فضاهای بینراهی برای مسافران و رانندگان فراهم آید.

رئیس شورای اداری استان اردبیل یادآور شد: در برخی از فضاهای نمازخانهای شاهد انتخاب بدترین فضا برای برپایی این فریضه الهی هستیم که همراه با مهر شکسته یا سیاه و نامعلوم بودن قبله و دیگر الزامات برپایی نماز اول وقت است در حالی که باید فضای نماز معطر به فضای عطرآگین خوش رایحهترین عطرها باشد.

خدابخش با بیان اینکه سلامت و طهارت و تزکیه قلب در سایه برپایی و اقامه نماز تحقق پیدا میکند، افزود: در قرآن کریم به جای نماز خواندن، اقامه نماز مورد تاکید قرار گرفته و قطعا رعایت این امر ذکر و یاد خداوند است که خواص این ذکر و یاد خداوند نیز خروج بشریت از ظلمت و حرکت صحیح به سمت هدایت واقعی است.

این مسئول با بیان اینکه با ذکر و یاد خدا قلبها و دلها آرامش مییابد و امراضی همچون حسادت، کینه، بدخواهی و … از قلبها زدوده شده و مومن چهره معنویتر به خود می گیرد، بیان کرد: برای اینکه بتوانیم به ابعاد زندگی خود رنگ خدایی بدهیم باید نمازگزار واقعی باشیم چراکه خاصیت اصلی نماز در سلامت و طهارت قلب است.

استاندار اردبیل یادآور شد: نماز نه تنها اصلاح فردی و اجتماعی جامعه است بلکه عنصر رویگردانی از وسوسههای شیطانی است که روزانه هزاران مرتبه قلب انسان با وسوسههای شیطانی تحریک شده و مورد تحرک قرار میگیرد در حالی که برای مقابله با این نفس اماره و شیطان روح و جسم ما باید لحظه به لحظه حواسمان را جمع کنیم و خواندن نماز نیز که خواص یک ویروسکش واقعی را دارد بیش از همیشه مورد توجه قرار گیرد.

خدابخش مدیران و مسئولان دستگاهها را به وقتشناسی در برپایی اقامه اول وقت نماز و به جماعت دعوت کرد و گفت: برکتی که خداوند متعال در نماز جماعت گذاشته یک برکت بیانتها است که همه باید از نتایج و ثمرات آن بیشترین بهره را ببرند.

وی ضرورت پاکیزگی و طهارت محل برپایی نماز، مساجد و نمازخانهها را در بهترین و مطلوبترین فضا یادآور شد و تصریح کرد: باید نماز اول وقت آن هم با شایستگی و مطلوبیت توسط دستگاهها و نهادهای مختلف اقامه شود.

خبر بعدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها