حاج لطیف نباتی مقدم پر کشید

حاج لطیف نباتی خیر نامی استان اردبیل درگذشت

هر گز نمیرد آنکه حسینیست قلب او *** در مکتب حسین بقا فرق می کند


وداع با پدر فداکار شهر

خیرخواهی که در نیکو خصالی شب و روز نمیشناخت

اردبیل امروز در غم فقدان پدر مهربان محرومانی است که خیرخواهیاش در تراز نیکو خصالی شب و روز نمیشناخت و همواره در این سنگر پیشگام بود.

مردم اردبیل در حالی چهره نامآشنای خیرخواهی و نیکاندیشی خود را امروز در خاطرهها و یادشان مرور میکنند که سادهزیستیاش آرامشی معنوی داشت و سالها در سنگر رفع نیاز دیگران تلاش کرد تا گرهای بگشاید و غم و غصهای را از چهرهها بزداید.

پدر شهیدی که در شهر اردبیل آوازهای خاص داشت و همواره از این شخصیت نام آشنای اردبیل به نیکی یاد میشد و زمانی که از او نام میبردند همه به احترامش از جایشان بلند میشدند تا به این پدر شهید و خیر نام آشنای ایران و دیار سبلان ارادت قلبی خود را نشان دهند.

آری اردبیل در فراغ پدر مهربان محرومان امروز آشفتهحالتر از گذشته است به طوری که همه اردبیلیها در فراغ یار دیرین انقلاب و مجاهد نستوه عرصههای مختلف جهاد و مجاهدت همواره نامش چون نگینی بر تارک وجود بشریت میتابد.

سادهزیستی، تواضع، احترام به محرومان، دستگیری از فقرا و در عین حال دوری از نام و عنوان و پست از ویژگیهای مردی است که در عمر نزدیک به ۸۰ ساله خود تلاش کرد که تنها نام نیک از خود به یادگار بگذارد و هیچ اندوختهای از این دنیای مادی نداشته باشد.

مرحوم حاج لطیف نباتی مقدم در کنار همه شایستگیهایی که از آن نام برده میشود ویژگی و خصلت ممتازش در دستگیری بینام و نشان از محرومانی بود که هیچ وقت نخواست عنوانی برای آن پیدا کرده و یا خود را از این طریق معرفی کند بلکه در اوج گمنامی سعی کرد تا نام و آوازه الهی برای خود پیدا کند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به دنبال درگذشت مرحوم حاج لطیف نباتیمقدم بیان کرد: همواره این شخصیت برجسته در سنگر دفاع از انقلاب و محرومان پیشتاز بوده و هیچوقت نخواست تا از این سنگر برای خود نام و نشان و نوایی درست کند.

منصور حقیقتپور با یادآوری اینکه باید اردبیل به وجود چنین چهرههایی افتخارآمیز به خود ببالد که به عنوان ذخیره معرفتی و معنوی از آنها یاد میشود، گفت: حاج لطیف نباتی مقدم خیر شناخته شده این استان است که در اوج سادگی اما عزت تمام سعی کرد تا در زندگی همواره نام نیک و ابدی از خود به یادگار بگذارد.

وی تمام سرمایه مرحوم نباتیمقدم را عشق به خداوند، دستگیری از فقرا و نیازمندان و توجه به امر خیر و نیک وقف اموال توصیف کرد و یادآور شد: جاودانگی این شخصیت برجسته را باید در چنین خصلتهای نیکو دانست.اما یار همیشگی حاج لطیف نباتیمقدم، جواد قرآننویس در حالی که از درگذشت مرحوم لطیف نباتیمقدم بغضش گرفته بود، بیان کرد: نمیتوانیم برای جبران این خسران عظیم جایگزینی شایسته برای نباتیمقدم پیدا کنیم.

وی ادامه داد: مردم اردبیل سرمایه عظیم معنوی و یکی از ارکان اصلی امر مجاهدت در رفع نیاز فقرا و مستمندان را از دست داد و امیدوارم در رضوان الهی جایگاه این شخصیت وارسته در بالاترین مقام باشد.

قرآننویس با برشمردن خصلتهای نیکوی بزرگ خیر نیکوکار اردبیلی حاج لطیف نباتیمقدم اظهار کرد: اگر کتابها در مورد عظمت کارها و فعالیتهای ناشناخته وی نوشته شود باز هم کم خواهد بود.

وی اظهار کرد: در کنار حرکت ارزشمندی که این خیر نام آشنا و پدر شهید انجام داد برای همیشه نام نیک او همراه با شایستگیهای اردبیل گره خورده و از آن به نیکی و شایستگی یاد میشود و به وجود چنین شخصیت وارسته باید به خودمان ببالیم.

منبع: مشکین سلام


حاج لطیف نباتی متولد ۱۳۱۹ اردبیل اقدام های مهمی در زمینه ایجاد صندوق های قرض الحسنه ، تعمیر و نگهداری امامزاده و بناهای متبرکه و باستانی ، کمک به خانواده های بی بضاعت ، کمک به آبرسانی و ساخت حمام و پل در روستاها ، توجه به فرهنگ و هویت ملی و مذهبی ، تاسیس و همکاری با موسسه های خیریه انجام داده بود.
وی پدر شهید رسول نباتی مقدم می باشد که در سال ۱۳۶۲ در منطقه ی عملیاتی والفجر در پنجوین به شهادت رسید.
مرداد ماه گذشته به مناسبت روز ملی اردبیل ، نشان شاه اسماعیل ختایی (نشان ملی اردبیل) به پاس خدمات مرحوم لطیف نباتی به وی و دکتر یوسف معماری و دکتر عبدالرحیم جلایی اعطا شده بود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه و استاندار اردبیل با صدور پیام مشترکی درگذشت ابوالشّهید حاج لطیف نباتی مقدم را به اهالی منطقه و خانواده های مصیبت دیده تسلیت گفتند.
در بخشی از این پیام آمده است: بی گمان اهالی قدرشناس و ولایی کهن شهر تاریخی اردبیل ، مردم دوستی و تلاش های ارزنده این خیر نیک اندیش در سال های قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از جمله خدمات صادقانه اش در دستگیری از نیازمندان و پی گیری امور عام المنفعه را که چون حسنه ای جاری برای مرحوم خواهند بود فراموش نخواهند کرد.
آیت الله سیدحسن عاملی و مجید خدابخش در این پیام درگذشت این پیرغلام حسینی را به اهالی شریف منطقه و خانواده های مصیبت دیده تسلیت گفته و از درگاه قادر متعال برای عزیز سفر کرده به دیار حق رحمت بی کران و برای بازماندگان اجر و صبر جمیل مسالت کرده اند.


منبع: ایرنا

خبر بعدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها