روز طبیعت یا روز تخریب

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، کنار خانواده بودن ها لذتی به مراتب بیشتر از همه رسم و رسوم هاست که باعث گرمی کانون خانواده به ویژه اینکه در کنار طبیعت باشد باعث ایجاد فضایی شاد به همراه ثبت لحظات خاطره انگیز است.

*مهم نیست که مسیر شما در روز طبیعت کجاست مهم این است که فاصله ای از محل سکونت خویش ایجاد شده و هوایی تازه کنید در واقع در کنار خانواده ماندن ها و نوید بخش آغاز یک فصل کاری پر نشاط را می دهد.

* اما از نکات مهم روز سیزده بدر سپردن دل به طبیعت است طبیعتی که نوید بخش رشد و شکوفایی به ویژه در شهرهایی که کمی هوای سرد دارند به گونه ای که به تازگی از زمستان خارج می شوند و کم کم زمین رو به سبزی می نهد و حتی بعضا در استان اردبیل این روز طبیعت درختان حس تغییر را به خود نمی بیند با این تفاسیر پس کودکی که به تازگی (بهار) متولد می شود را باید به آرامی نگهداری کنیم تا در ماه های آینده از آن بهره برداری خوبی داشته باشیم.

* بالاخره میرسیم به نکته ای که گه گاه گفتنش نیز خیلی به سختی از ذهن خارج می شود سختیهایی که گاها به مرور زمان تبدیل به یک مشکل بهداشتی شده و گاها در دراز مدت اکو توریسم یک منطقه را به خطر می اندازد پس در واقع به همت تک تک ما که شاید نمی توانیم کمکی به طبیعت بکنیم پس در تخریب آن جلوگیری کنیم چون هیچ یک از ما حق یا طلبی از طبیعت نداشته و همیشه محتاج آن هستیم پس با این اوصاف امروز که در روز طبیعت هستیم و میل داریم یک روز پر از خاطره را سپری کنیم با تمام شادیهایمان که در کنار خانواده از طبیعت الهام می گیریم دین مان را با احترام به درختان و جلوگیری از ریخت و پاشها در طبیعت آینده خود و فرزندانمان بپردازیم.

*به جرات میتوان گفت هیچ انسانی حقی از طبیعت به گردن نداشته و همیشه بدهکار آن بوده و نسلهای متمادی نیز از آن بهره مند می شود و اینک با درک درست از هم زیستی انسان با طبیعت گامهای موثری برای حفظ این نعمت الهی، فرقی ندارد درخت باشد یا دریا صحرا باشد و دره زیبا غار باشد یا رودخانه همه اینها موهبتی است که جز با پاک نگه داشتن آن هیچ علاجی را نخواهیم داشت.

*پس با یک تصمیم از ته دل از بزرگ تا کوچک از پیر تا جوان از محصل تا فارغ التحصیل تصمیم بگیریم یک روز یک سیزده بدر بدون زباله را تجربه کنیم و در دفتر خاطره خویش بنویسیم سیزده بدر. سال ۹۶ را بدون زباله تجربه کردیم این بود بهترین خاطره من درآغاز سال جدید.

———————————

یادداشت از امین مولاخواه

منبع: فارس نیوز اردبیل

خبر بعدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها