نماینده ولی فقیه در استان اردبیل:

نباید از امکانات دولتی برای تبلیغات کاندیداها استفاده شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اردبیل، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن عاملی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل، عصر امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل، خاطرنشان کرد:

تلاشهای ائمه جمعه و رؤسای شورای فرهنگ عمومی شهرستانهای تابع استان برای ترویج شعائر مذهبی و قرآنی بسیار مطلوب و مناسب بوده و در این حوزه از آنها قدردانی میکنیم.

وی با اشاره به دغدغههای رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگی، افزود:

مهم ترین مشکل ما در حوزه فرهنگی، نبود نیروهای متخصص است و باید همه در این زمینه تلاش کنیم تا نیروهای کارآمد و کاربلد شناسایی و کارها به این افراد ماهر و متخصص واگذار شود.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی با اشاره به برخی معضلات و آسیبهای اجتماعی در استان، بیان کرد:

طلاق به عنوان یکی از معضلات اجتماعی مهم و تاثیرگذار در سایر حوزههای اجتماعی از معضلاتی است که باید در زمینه کاهش این معضل در سطح استان اقدامات کاربردی به کار گرفته شود.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد:

در این زمینه مشاورههای قبل و بعد از ازدواج نقش و تاثیر بسزایی داشته و میتواند از طلاق در بین زوجین بکاهد و انتظار میرود در زمینه فراگیر شدن این موضوع اطلاعرسانیهای لازم به افراد در آستانه ازدواج در استان انجام شود.

مسؤولان زیرساختهای لازم برای حضور حداکثری در انتخابات را فراهم کنند

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با انتقاد از حضور بعضی از مدیران و مسؤولان شهرستانها در ستادهای تبلیغاتی کاندیداها و استفاده از امکانات دولتی و بیتالمال در تبلیغ کاندیدای مورد نظر خواستار توجه جدی مقام عالی استان و ستاد انتخابات استان در این زمینه شد.

وی اظهار کرد:

باید تلاش و جدیت مسؤولان و مدیران دولتی بر این باشد تا زیرساختهای لازم برای حضور حداکثری مردم در انتخابات را فراهم آورند که یکی از اساسیترین عوامل تاثیرگذار در این حوزه جلب اعتماد عمومی است که باید مسؤولان در این زمینه تلاش کرده و با خودداری از دخالتهای نابهجا در طرفداری و جانبداری از نامزدی خاص در این زمینه پیشگام باشند.

سید ناصر اسحاقی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل نیز در ادامه این جلسه با تاکید بر نقش تعاملی اعضای شورای فرهنگ عمومی در سطح استان برای تحقق منویات مقام معظم رهبری، رصد مسایل فرهنگی و بررسی و ارایه راهکارهای علمی و عملی مناسب برای حل مشکلات و معضلات فرهنگی و اجتماعی، گفت: شورای فرهنگ عمومی استان از شوراهای پیشتاز، مبتکر و خلاق کشور در برگزاری کارگروهها و نشستهای فنی و تخصصی برای حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی و تدوین و ارائه طرحهای مناسب برای فرهنگسازی است.

وی تدوین منشور اخلاق انتخاباتی، ارائه و تصویب طرح کاهش میزان طلاق در استان و تکریم و نکوداشت مفاخر و چهره های تاثیرگذار فرهنگی و هنری و ادبی را از برجستهترین این فعالیت ها برشمرد و افزود: شوراهای فرهنگ عمومی شهرستانها در سایه درایت ائمه جمعه، جلسات خود را به طور منظم و مستمر برگزار میکنند و این جلسات خروجیهای مناسبی هم داشته است.

اسحاقی با تشریح آیینهای مربوط به شوراهای فرهنگ عمومی استان و شهرستان بیان کرد: در عصر حاضر با توجه به این که نقش و نیروی اجتماعی فرهنگ نسبت به گذشته به مراتب افزونتر شده است، ضرورت هماهنگی و همسویی صاحبنظران، کارشناسان و برنامهریزان فرهنگی کشور با نیازهای فرهنگی جامعه نیز بیشتر احساس می­شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل، تصریح کرد: بر این اساس شورای فرهنگ عمومی استان با هدف شناخت و اطلاع از وضع فرهنگ عمومی و اصلاح و ارتقای آن و نظارت و پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی زیرنظر شورای فرهنگ عمومی کشور تشکیل شده است.

وی بررسی معضلات و ویژگیهای فرهنگی در جامعه شهری و روستایی و ارایه راهکارهای مناسب برای رفع این معضلات و انعکاس آن به شورای فرهنگ عمومی استان، تلاش برای حذف سنتهای غلط و تشویق مردم به حفظ و تقویت ارزشهای دینی، انقلاب اسلامی و فرهنگی شهرستان، ارایه گزارش سالانه از وضع فرهنگ عمومی شهرستان و ایجاد زمینه همکاری با سایر شهرستانها برای فعالیت در راستای ارتقای فرهنگ عمومی استان را از مهمترین اهداف تشکیل و وظایف شورای فرهنگ عمومی در شهرستانها عنوان کرد.

اسحاقی گفت: برنامه ریزی در راستای هماهنگی و همسو کردن دستگاهها، نهادها، مراکز و مؤسسات دولتی و غیردولتی در شهرستان برای فعالیت در زمینه مسایل فرهنگی، برنامهریزی برای اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده در شورای فرهنگ عمومی شهرستان، از طریق الزام مدیران دستگاهها و نهادها، اتخاذ تصمیم در زمینه شیوههای نظارتی، تشویقی و ترویجی در شهرستان به منظور الگوسازی از جمله وظایف این شورا است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل اظهار کرد: اعتلا و شکوفایی فرهنگ عمومی در ابعاد مختلف و بررسی زمینهها و یا آثار فرهنگی مترتب بر سیاستها و اجرای طرح و برنامههای اقتصادی، اجتماعی در شهرستان به منظور اطمینان از همسویی و عدم مغایرت آنها با اصول سیاست فرهنگی و سیاستها و ارزشهای فرهنگی کشور و استان و ابلاغ نتیجه به دستگاههای اجرایی شهرستان از دیگر وظایف مهم شورای فرهنگ عمومی شهرستانها است.

وی افزود: طرح و بررسیسیاستهای فرهنگی ابلاغی از مرکز استان و کشور، اظهار نظر نسبت به موضوعات مطرح شده و تهیه گزارشهای مورد نیاز استان برای اصلاح فرهنگ عمومی در شهرستانها و پیگیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در سطح شهرستان در شورای فرهنگ عمومی شهرستانها از دیگر وظایف شورا در شهرستان بوده که در این زمینه تدابیر لازم اتخاذ میشود.

منبع: رسانیوز

خبر بعدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها