شرح اجمالی در خصوص کتاب سیاسی - تاریخی « نمین در خانه ملت »

مولفین: علی حقی نوجه ده ـ ابراهیم ابراهیمی سقزچی

کتاب «نمین در خانه ملت» روایتگر تاریخی است که تأثیرات فراوان و شگرفی در زندگی مردمان آن منطقه برجای گذاشته است. در این کتاب برای نخستین بار به عملکرد نمایندگان مجلس شورای ملی سابق درحوزه انتخاباتی محال آستارا، نمین، ویلکیج، عنبران، ویرمونی و لوندویل بررسی گردیده و تصاویر، اعتبارنامهها و مشروح مذاکرات آنها نیز درج شده است. در ذیل به شرح مختصری از فصول کتاب اشاره میگردد:

فصل اول: مطالبی در خصوص فرآیند تشکیل و تأسیس مجلس شورای ملی(سابق) ایران و ادوار مختلف آن. در مجموع 24 دوره مجلس شورای ملی از زمان مشروطیت تا انقلاب اسلامی در کشور تشکیل و اولین دوره آن بسال 1285 خورشیدی در عهد مظفرالدین شاه قاجار گشایش یافت و در بهمن ماه 1357 با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی و سرنگونی سلطنت خاندان پهلوی عمر مجلس شورای ملی نیز پایان یافت و جای خود را به مجلس شورای اسلامی سپرد که هماکنون در ساختمانی مشرف به بنای قدیمی مجلس شورای ملی در میدان بهارستان تهران به نقش آفرینی تاریخی و سیاسی خود ادامه میدهد.

فصل دوم: معرفی نمایندگان و مشروح مذاکرات آنها در مجلس شورای ملی سابق و عملکرد آنها.

فصل سوم: مربوط به ساختار و قوانین مجلس شورای اسلامی با نگاهی اجمالی بر فعالیت های نه دوره آن.

فصل چهارم: رویکردی اختصاصی به عملکرد نمایندگان نمینی در مجلس شورای اسلامی به همراه بیوگرافی این نمایندگان در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی.

فصل پنجم: تحلیل شاخصهای بالقوه و بالفعل شهرستان نمین برای اختصاص نماینده مستقل در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد. آنچه مسلم است در حال حاضر این شهرستان به جهت وسعت و جمعیت و سایر فاکتورهای سیاسی موثر نیازمند یک نماینده مستقل در مجلس شورای اسلامی است و به عقیده عامه خلاء سیاسی مترتب بر آن عامل اصلی بسیاری از عقب ماندگیهای شهرستان در زمینههای صنعتی، اقتصادی، رفاهی، گردشگری و… میباشد که طرح درخواست اهالی فرهنگ پرور شهرستان نمین ریشه در این عقب ماندگی و محرومیتها دارد.

فصل ششم: مجموعه ایست از مصاحبههای مسئولان محترم و مردم آگاه. توضیح اینکه این موارد با توجه به تاریخ انتشار اخبار مربوطه گردآوری شده است.

و مضافاً در بخش پیوست، نامهها و عرایض مردم به مجلس شورای ملی سابق و نامه های مسئولان و مردم به مراجع ذیصلاح در خصوص اختصاص نماینده مستقل به شهرستان نمین ارائه میگردد.

در اینجا لازم است یادی کنیم از شادروان اشرف آقا حریری فرهیخته و نویسنده کتاب های آستارا در گذرگاه تاریخ و تاریخ آموزش و پرورش آستارا. درگذشت اشرف آقا حریری نماینده مردم نمین و آستارا در دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی خبر تأسف بار و ناگواری برای مؤلفین بود که این اتفاق در حین نگارش کتاب و چند روز قبل از مصاحبه با ایشان به وقوع پیوست.

بنظر مؤلفان موضوع مورد بحث ظرفیت بیشتری برای تحقیق و پژوهش دارد که اهالی قلم و پژوهشگران می توانند نگاه متفاوتتری به این موضوع در آینده داشته باشند.

کتاب سیاسی - تاریخی «نمین در خانه ملت» در بازار کتاب در دسترس علاقمندان می باشد. جهت تهیه و خریداری کتاب می توانید به مراکز فروش کتاب در تهران، آستارا، نمین، اردبیل مراجعه نمایید.

اردبیل - خیابان امام خمینی (ره) - روبروی مرکز آموزشی مدرس -کتابفروشی بهروز - تلفن: 0453246623

نمین - خیابان مفتح - روبروی مدرسه آزادگان - لوازم التحریر نور تلفن: 04532326814

تهران - شهرک آپادانا - مجتمع تجاری گل مریم - شماره 9 (نوشت افزار مهر) تلفن: 44666186-09193009600

آستارا - خیابان امام خمینی (ره) - روبروی موسسه عسگریه - تلفن: 09112815815

منبع: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

خبر بعدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها