​آیا سیستم 3 4 3 شیخ لاری برای شهرداری مثمر ثمر بوده است؟!

بی تردید سیستم مد نظر شیخ لاری بسیار انعطاف پذیر است و معمولا کمترمربیانی در ایران هستند که با سه دفاع مرکزی بازی میکنند.اگر قدری بیشتر وارد جزئیات شویم و بررسی دقیق تری از سه بازی اخیر شهرداری اردبیل داشته باشیم به نکات فنی مهمی میتوان دست یافت که برای بازیهای آتی شهرداری میتواند مفید باشد.

اکثر تیم ها یا بهتر است بگویم اغلب تیم ها از زنجیره دفاعی چهار نفره استفاده میکنند تا در زمان دفاع قابلیت حفظ ساختار دفاعی بالایی داشته باشندو در برابر حملات مقاوم تر باشند.

وجود سه دفاع ، سرعتی و با فیزیک مناسب و با تکنیک در کارهای دفاعی این امکان را برای تصمیم گیری شیخلاری برای استفاده از سه دفاع مرکزی مهیا کرده است.اما آیا دیگر بازیکن ها هم قابلیت بازی و اجرای عملکرد خوبی را در این سیستم دارند ،یا نه!!!

شیخ لاری در سه بازی گذشته از فرزاد رحیمی و سجاد عرفانی بعنوان هافبک راست و فرهاد نوری و شهریار شیروند و علیرضا قاسمی هافبک چپ که هم نقش هافبک کناری و هم نقش وینگ بک را ایفا نمایند استفاده نموده است.

یعنی تیم به هنگام دفاع با عقب آمدن آنها دارای ۵ مدافع می شود.

که این کار را بخوبی انجام داده اند ودر زمان دفاع بخوبی بازگشت مناسبی داشته اند و فضای لازم و حیاتی را پوشش داده اند. ولی هیچ یک از این بازیکنان در زمان حمله به همان اندازه که در دفاع موفق بودند نشان نداده اند.

رضا معقولی و پیمان مرادزاده دو هافبک میانی هردو تکنیکی و باهوش هستند ولی در کار دفاع تحرک و درگیری لازم را ندارند این دو درکنار هم بازی میکنند . پوشش جلوی سه دفاع مرکزی منطقه حیاتی دفاعی در زمان دفاع و پشت مهاجمین خودی موضوعه مهمی میباشد که بخوبی این کار را انجام نداده اند هرچند که در کاره حمله هردو کم اشتباه و موثر بوده اند البته مجتبی اسلامی که به تازه گی بعنوان سهمیه فیفا به تیم شهرداری اضافه شده در 20 دقیقه آخر بازی بکار گرفته شد نشان داد در کارهای دفاعی میتواند موثر باشد.

واما نقش دو بازیکن که جلوتر از بازیکنان خط میانی و در پشت مهاجم اصلی قرار گرفته اند بسیار مهم است و تاثیر فوقالعاده ای را میتوانند بر جریان بازی بگذارند. با عقب آمدن آنها و ماندن در میانه زمین شکل تیم را میتوان به 3 6 1تبدییل کرده و باعث برتری عددی مرکز میدان شد متاسفانه بازیکنان خلاق و خوبی همچون نزهتی و حیدری یا علیرضا قاسمی در این پست میتوانند موثر باشند البته اگر با برنامه و توجیه شده باشند.

این دو بازیکن میتوانند به دلیل آنکه در موقعیت خاصی قرار دارند یعنی بین خط دفاعی و میانی حریف وبه دلیل تحرک زیادشان ، یارگیری آنها شدیدا مشکل میشود .اگر هافبک دفاعی رقیب آنها یارگیری کند فضا برای دو هافبک میانی باز میشود تا جلوتر آیند و دفاع حریف را دچار مشکل کنند و اگر مدافعین مرکزی و کناری بخواهدآنها را یارگیری کنند،مشکل در کناره و مرکز برایشان ایجاد میشود و مهمتر یارگیری منطقه ای هم بدلیل آنکه این دو در هر لحظه در حال تحرک هستند ،باعث مشکل میشود.

و اما مهاجم اصلی در این سیستم هم میتواند تغییراتی در شکل تیمی ایجاد کند که شاید برای مواقع خاص مورد نیاز باشد ویا با عقب آمدن شکل مثلث را درحمله تغییر دهد و فضا را برای نفوذ دو بازیکن کناری ایجاد کند و بعنوان مهاجم کاذب تمرکز دفاعی را برهم بزند.

پیمان رنجبر بی شک از بهترینها بوده پیمان اگر کمی در تماس اول توپ دقت کند و این ضعف تکنیکی خور را رفع کند میتواند بیشتر از اینها شایستگی خودرا نشان دهد موسی شهبازی هم در این پست بازیکن شایسته و گلزنی هست هرچند که شهبازی با روزهای اوج خود فاصله گرفته ولی میتواند با کمی تمرکز از بهترینهای تیم باشد.

بنظرم اگر کمی دو هافبک کناری و دو وینگر چپ و راست کمی به وظایف خود در لحظات مختلف بازی دقت کنند و خوب نسبت به اهداف آگاه باشند میتوان بازی زیبایی را در این قالب از شهرداری شاهد باشیم و عملکرد تیم قطعا بهتر از این خواهد بود.


سجاد پارسی

خبر بعدی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها